معماری مدرن

DECORATION-CIVIL-ARCHITECT - معماری - عمران - دکوراسیون

طراحی مجتمع تجاری


Urban Market 

 Kohn Pederson Fox


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هشتم آبان 1389ساعت 0:8 قبل از ظهر  توسط Majid  | 

مجتمع تجاری لیبسکین

پروژه معروف دیگر از دانیل لیبسکیند

این مجتمع تجاری طراحی شده به وسیله آرشیتکت مشهور , دانیل لیبسکیند (Daniel Libeskind) که در یک مسابقه معماری در سال 2000 میلادی برنده شد, در هشتم اکتبر سال 2008 افتتاح شد.

بالاخره کانسپت خیالی و آرمانی دانیل لیبسکیند با طراحی این مجتمع تجاری و رفاهی در پایتخت سوئیس , شهر برن , به واقعیت تبدیل شد. زمینی به مساحت 1.5 میلیون متر مربع که شامل 55 فروشگاه تجاری و 10 رستوران و بار , هتل , سینمای چند رسانه ای و امکانات رفاهی دیگر , این مکان را به یک اقامتگاه مناسب برای تجارت و تفریح تبدیل کرده است. این مجتمع , در بالای بزرگراه A1 و نزدیک تراموا , در یک سایتی تاثیر گذار در طراحی واقع شده است. 

مجتمع تجاری Westside با تمام امکانات رفاهی و تفریحی , توجه تمام افراد با سنین مختلف را به خود جلب کرده است.

پروژه  Westside تصویر بی نظیری از طراحی معماری ولند اسکیپ در یک مقیاس بزرگ شهری ارائه می کند. این مجموعه که از نمای چندین لایه چوب , تشکیل یافته است, داخل شهر را به حومه شهر ارتباط می دهد. فرم این مجموعه, از مکعب های راست گوشه و شکسته تشکیل یافته که گویی مانند تکه های سنگ شکسته شده در کنار هم قرار گرفته اند. در فضاهای داخلی نیز از مصالحی مانند گچ سفید و صفحات مشبک از جنس زینگ استفاده شده است.

                         

بعضی از مشخصات این پروژه عبارتند از :

مساحت کل : 1.5 میلیون متر مربع

مساحت بخش تجاری : 23500 متر مربع شامل 55 فروشگاه تجاری

مساحت بخش خوراک : 3000 متر مربع که شامل 10 رستوران و بار

سینمای چند رسانه ای که شامل 11 تالار کنفرانس به همراه 2400 عدد صندلی

هتل که شامل 144 عدد اتاق و 11 عدد اتاق سمینار

ظرفیت پارکینگ ماشین : 1275 عدد ماشین

ظرفیت پارکینگ دوچرخه : 400 عدد

سازه : اسکلت بتن مسلح و نمای ساخته شده از صفحات پیش ساخته چوبی و فولادیادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم شهریور 1389ساعت 9:14 قبل از ظهر  توسط Majid  | 

ساده ولی زیبلا

newbuilding01.jpg
منبع
http://studioart.arts.uci.edu

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم مرداد 1389ساعت 5:6 بعد از ظهر  توسط Majid  | 

ساختمانی اداری

photo: Roland Halbe

عکس : رولاند Halbe photo: Roland Halbe

photo: Iwan Baan

عکس : ایوان Baan photo: Iwan Baa

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم مرداد 1389ساعت 9:9 بعد از ظهر  توسط Majid  | 

خلاقیت معماری

»

May 21st, 2010

Shanghai Expo 2010: architectural photographer Roland Halbe has sent us some interior shots of the Danish Pavilion at Shanghai Expo 2010, designed by Bjarke Ingels Group.

Above and top photos are copyright Roland Halbe


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم مرداد 1389ساعت 11:22 بعد از ظهر  توسط Majid  | 

سازه فراکتال چیست؟

 

سازه فراکتال چیست؟

برای بیان پدیده های طبیعی، همیشه هندسه ی اقلیدسی کاربرد نداره. در اکثر موارد باید از نوع دیگه ای از هندسه استفاده کرد تا بشه عوارض طبیعی و فرم ها و … رو نشون داد. فراکتال ها بهترین زبان برای بیان این چنین پدیده هایی هستند که می تونن حتی در معماری هم نمود پیدا کنن. یکی از بناهایی که از این نوع هندسه بهره گرفته ، ” مرکز شنا و بازی های آبی المپیک ۲۰۰۸ چین ” هست که ما برای تحلیل سازه ای انتخاب کردیم. و اما Water Cube :

 

مکعب آبی، گروه معماران PTW ، شرکت اوو آروپwater cube

این نام، برای مرکز شنا و بازی های آبی المپیک سال ۲۰۰۸ پکن در نظر گرفته شده. پروژه به شکل یک مکعب بسیار ساده ، ولی پیچیده در نظر گرفته شده که سعی در شبیه شدن آن به اجتماع مولکول های آب شده. ابعاد این مکعب بزرگ ۱۷۷*۱۷۷ متر و ارتفاع آن ۳۱ متر است. الهام بخش این نوع سازه ، شکل ارگانیک حباب های صابون و کف بوده ، گرچه این نوع سازه به کرات در طبیعت قابل مشاهده هست : در سلول های زنده ، در کریستال های تشکیل دهنده ی مواد و … این ساختار توسط دو دانشمند به نام های “phelan” & “weaire” برای تقسیم بندی فضا پیشنهاد شد : یکی ۱۴ وجهی ( شامل ۱۲ پنج ضلعی و دو شش ضلعی منتظم ) و دیگری یک ۱۲ وجهی ( شامل ۱۲ پنج ضلعی منتظم ) این راه حل در حال حاضر بهترین روش برای تقسیم فضای سه بعدی است و به رغم ظاهر پیچیده، قابلیت تکرار پذیری فوق العاده ای دارد. در این نوع هندسه فقط سه نوع سطح، چهار نوع لبه و سه نوع گوشه (گره) به کار رفته.

 این بنا باید از ۲ نوع چند وجهی که کنار هم قرار میگیرن تشکیل بشه، ولی امروز ما هر کاری کردیم نتونستیم ۲ تا شکل شبیه هم توی ابن نما گیر بیاریم!! برای همینم با گردنی کج به سراغ ( الان فکر کردی میخوام بگم استاد؟؟؟ میخوام بگم سال بالایی؟!! نه خیر! ) جناب آقای انصاری که یکی از TA های گل روزگاره (!) رفتیم و ایشونم با بیانی سلیس فرمودند که این نما در حقیقت برشی هست که از فضای تشکیل شده توسط این چند وجهی ها به وجود اومده. بنا براین در نما تقریبا” هیچ دو شکل شبیه هم رو نمیبینیم و اصلا” ویژگی این بنا هم همینه! D: بیچاره میثم که میخواد ماکتش رو بسازه! هه هه ! در ثانی! قرار شد این ساختار رو ( که دو لایه هست ) با ساختار های یک پارچه که به صورت space fram ساخته میشه مقایسه کنیم. منابع این کارا هم مجله ی معمار شماره ی ۳۷ و کتاب ” سازه های مشبک فضایی ” ( Space grid structures ) نوشته ی جان چیلتون ، تالیف دکتر گلابچی … ;)

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم تیر 1389ساعت 10:41 قبل از ظهر  توسط Majid  |