معماری مدرن

DECORATION-CIVIL-ARCHITECT - معماری - عمران - دکوراسیون

مرکز همایش و نمایشگاه اوما در امارات

اوما اقدام به طراحی مركز همایش و نمایشگاه در رأس‌الخیمه كرده كه در بخش شمالی امارات متحده عربی واقع شده است. این پروژه در بخش شهر جدید واقع شده كه به شكل یك مستطیل است. این پروژه شامل تأسیساتی برای همایش، نمایشگاه، هتل، دفاتر اداری، محل اقامت، فروشگاه و رستوران است.

http://imgdl.ir/images/869memari_modern.blogfa.c.jpg

در سایت اوما آمده كه این بنا شبیه به مجموعه ساختمان‌های تلویزیون ملی چین در پكن است:
وقتی قرار است یك فضای نوین خلق شود، باید به دنبال چه بود؟ تاكنون، ویژگی قرن 21 – در تلاش برای متمایز ساختن یك ساختمان از سایر ساختمان‌های – احداث انبوهی از طرح‌های و شكل‌های مختلف بوده است. برخی از آنها دارای ساختارهایی پارادوكس هستند. برخی از طرح‌ها نیز آنقدر به دنبال ایجاد تفاوت هستند كه عملاً هیچ و معنا و مفهومی در ادبیات معماری ندارند. RAK با یك انتخاب مهم مواجه است:‌ آیا باید به دیگران بپینودد یا خودش به عنوان اولین كسی باشد كه اعتباری جدید را فراهم می‌آورد؟ این پروژه نمایانگر تلاش غایی در معماری است: نه از طریق ایجاد تصویری از آینده بلكه از طریق سود بردن از شكلی خالص و منحصر به فرد. علیرغم سادگی ذاتی، این ساختمان به معیاری برای پروژه‌های جدید تبدیل شده است و به صورت یك نماد قوی جهانی درآمده است یعنی هم غربی است و هم شرقی، هم متعلق به آینده است و هم متعلق به گذشته و هم معاصر است و هم بدون زمان. این پارادوكسی بدیهی است كه تنها نمونة آن ساختمان تلویزیون ملی چین است. ورودی این ساختمان با رویكردی زیبا و ظریف طراحی شده است. این فضا همخوانی خوبی هم با فضای بیرونی دارد. اوما خودش این طرح را ستارة مرگ نامیده كه در واقع اشاره‌ای به همین نام در فیلم جنگ ستارگان است. البته شاید این استعارة مثبتی نباشد. در واقع بهتر بود آن را ستارة زمین بنامند. این بنا ساختاری منحصر به فرد دارد. این ساختمانی كامل از نظر امكانات، تأسیسات و هنر معماری است. تمامی وظایف از پیش تعیین شده به درستی در آن اجرا شده‌اند. شاید بتوان نمونة مشابه آن را آسمانخراشی در نیویورك دانست كه البته به دلیل ورشكستگی سازنده‌اش هیچگاه ساخته نشد. به همین دلیل است كه ساختمان جهان را می‌توان بی‌بدیل دانست. یك جاده به دور این ساختمان كشیده شده است به طوری كه وقتی خودروها حركت می‌كنند این گونه به نظر می‌رسد كه آنها در یك مدار مشخص به دور ماه می‌چرخند. 

عده‌ای نیز آن را همانند یك برج رادیویی یا مخابراتی می‌دانند. این هم تشبیه خوبی است اما به نظر نمی‌رسد از ابتدا قرار وبوده چنین طرحی ساخته شود. به هر حال این ساختمان به نمادی از شهر تبدیل شده و باعث شده امارات شاهد رقابت میان دیگر شهرهای خود با دوبی باشد كه طرح‌ها و ساختمان‌های زیادی را در خود جای داده است.

http://imgdl.ir/images/572memari_modern.blogfa.c.jpgادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم مرداد 1389ساعت 9:18 بعد از ظهر  توسط Majid  |